Mer om samordning
Grunnpensjon
Det skal gjøres fradrag for folketrygdens grunnpensjon med 75 % av fullt grunnbeløp (G) uansett om pensjonisten utbetales full eller redusert G. Dersom pensjonen er regnet etter deltidsprosent, reduseres fradrag
for G med samme prosent. Ved tjenestetid mindre enn 30 år skal grunnpensjonen reduseres tilsvarende.
Særtillegg
Eventuelt særtillegg går til fradrag i sin helhet, da redusert med tjenestetid hvis denne ikke er full.
Tilleggspensjon
Det skal gjøres fradrag i tilleggspensjonen for den delen medlemmet hos oss har opptjent selv. Ved samordning av tilleggspensjonen
holder vi utenom tilleggspensjonen som er opptjent i arbeidsforhold som ikke hører inn under de offentlige pensjonsordningene.
Fradraget reduseres også dersom du ikke har full opptjening i OPF.
Dersom du har en tilleggspensjon i folketrygden som er basert både på egne og avdøde ektefelles pensjonspoeng , skal vi i egenpensjonen kun samordne med egen opptjent tilleggspensjon. I etterlattepensjoner samordnes det kun med 55 % av avdødes opptjente tilleggspensjon.


